Potraviny a doplňky stravy, které kontrolují kortisol

13.09.2019

Kortizol je nezbytný pro kulturistiku, ale pokud ho budete mít příliš ve špatný čas, zbrzdí Vaše pokroky. Podíváme se na to, jak tomu zabránit.

Výživa

Jednou z funkcí kortizolu je udržovat stabilní hladinu cukru v krvi - kortizol ji zvyšuje, když je příliš nízká. A jedním ze způsobů, jak minimalizovat kortizol, je ... jíst sacharidy! Nebo lépe, udržovat normální hladinu cukru v krvi.
Proto se mi nelíbí stravy/diety s nízkým obsahem sacharidů pro lidi, kteří jsou chronicky stresovaní. Mohou snadno vést k chronické produkci kortizolu. Jistě, tělo si pro udržení stabilní hladiny cukru v krvi vytvoří glukózu z aminokyselin. To, že jedete keto, neznamená, že vás zaplaví kortizol. Ale jíst téměř bez sacharidů, zejména pokud jste velmi aktivní, pravděpodobně povede k vyšším hladinám kortizolu.
Super-sacharidová dieta však není lepší. Může vést k větším výkyvům cukru v krvi. Konzumace přibližně 30 % vašeho kalorického příjmu ze sacharidů, ideálně s nízkým glykemickým indexem, pomůže udržet Váš kortizol pod kontrolou.
Obzvláště rád mám sacharidy kolem tréninku a večer, snižuji kortizol (a adrenalin). Nižší hladina kortizolu večer je správná, abyste usnadnili svůj spánek a regeneraci.

Doplňky stravy

Existuje mnoho strategií, které můžete použít k udržení kortizolu na uzdě. Nechcete ho úplně odbourat; je potřeba k tvrdému tréninku. Musíte však být schopni jeho hladinu v případě potřeby vrátit zpět.

  1. Používejte tréninkovou výživu. Snadno vstřebatelné sacharidy během tréninku mohou snižovat kortizol dodáváním paliva. Pokud již máte k dispozici sacharidy, nebudete muset tolik mobilizovat, což znamená, že není potřeba vyrábět kortizol. To platí zvlášť pro tréninkové plány s velkým objemem. Gainer je zde Vaše nejlepší volba, i když Agrezz bude také fungovat, i když má méně anabolických aminokyselin k podpoře růstu svalů.
  2. Užívejte vitamín D. Ten je důležitý zejména v období vysokého stresu. Vitamin D snižuje dopad kortizolu na přeměnu noradrenalinu na adrenalin. I když nemusí přímo snižovat kortizol, brání nadměrné produkci adrenalinu, což může zabránit únavě CNS (vyčerpání dopaminu nebo noradrenalinu nebo adrenergní desenzibilizace).
  3. Vezměte si po tréninku a večer hořčík. Hořčík snižuje vazbu adrenalinu na adrenergní receptory a může vám pomoci uklidnit se a zároveň chrání beta-adrenergní receptory (udržuje je citlivé).
  4. Ráno užívejte rhodiolu (rozchodnice). Rhodiola pomáhá udržovat rovnováhu stimulačních a inhibičních neurotransmiterů a může snižovat kortizol.
  5. Glycin užívejte po tréninku a večer. Glycin je neurologický inhibitor. Zpomaluje nervový systém, když je příliš zeslabený, což snižuje kortizol a adrenalin. Glycin dále zvyšuje cirkulující serotonin (dobrý neurotransmiter a "udržovač" nálady) a aktivuje mTOR, což zvyšuje syntézu proteinů z tréninku.
  6. Před spaním užívejte zinek, hořčík a B6. Zvyšují serotonin a GABA (kyselina gama-aminomáselná). Tyto dva inhibiční neurotransmitery vám umožní mít klidnější noc, což vám umožní obnovit cirkadiánní rytmus kortizolu a snížit jej, když je to nejvíce potřeba.

Zdroj : www.t-nation.com/diet-fat-loss/tip-foods-and-supplements-that-control-cortisol